Bioloogiline mitmekesisus minu permakultuuri aias

Esileht

Kommenteeri
22. mail tähistatakse rahvusvahelist bioloogilise mitmekesisuse päeva. Teatavasti jääb maailmas liigirikkust aina vähemaks ning me ei peaks olema mures mitte ainult selle pärast, millise maailma jätame oma lastele, vaid millises maailmas me varsti ise elame. Mina hoolitsen bioloogilise mitmekesisuse eest enda Padise Kärjekülas asuvas permakultuuri aias, kus kärjemaja trepil istudes on õnnestunud näha tegutsemas nii kitse, rebast, jänest, siili, oravat, toonekurge kui hulganisti väiksemaid linde. 
Bioloogiline mitmekesisus tähendab erinevate elusorganismide, nagu taimede, loomade ja mikroorganismide olemasolu. Permaviljelus tuleb sõnast permakultuur ehk permanent agriculture ja see on looduse loomulikke protsesse jäljendav põllumajandussüsteem, kus toimivad looduslikud protsessid. 

Bioloogilise mitmekesisuse säilitamine on väga oluline, sest see aitab hoida ökosüsteeme tugevate ja tervetena. Erinevad liigid on omavahel seotud toiduahelates ja muudes ökoloogilistes suhetes ning nende tasakaal on vajalik, et säilitada tervislikke ökosüsteeme. Bioloogiline mitmekesisus aitab ka ökosüsteemidel vastu pidada muutustele nagu kliimamuutused ja haigused.

Permaviljelus on oluline, sest see võimaldab meil kasvatada toitu ja luua süsteeme, mis toetavad bioloogilist mitmekesisust. Permaviljeluses kasutatakse looduslikke põhimõtteid, et vähendada vajadust kunstlike väetiste ja pestitsiidide järele ning luua tasakaalustatud ökosüsteeme. See aitab meil toota toitu jätkusuutlikult ja säästlikult.

Permaviljelusel on mitmeid eeliseid. See aitab säilitada mulla tervist, vähendada erosiooni ja kasutada vett efektiivsemalt. Samuti soodustab permaviljelus erinevate taimede ja loomade elupaikade tekkimist ning aitab seeläbi säilitada ökosüsteemide tasakaalu.

Permaviljelus on ka majanduslikult kasulik, sest see võib olla vastupidavam ekstreemsetele ilmastikutingimustele ja vähendada tootmisega seotud kulusid. Samuti võib see luua kohalikke töökohti ja aidata kaasa kogukonna arengule.

Kokkuvõttes on bioloogilise mitmekesisuse säilitamine ja permaviljelus olulised meie planeedi tervise ja jätkusuutlikkuse jaoks. Need põhimõtted aitavad meil luua mitmekesiseid ökosüsteeme, mis pakuvad ressursse ja teenuseid nii meile kui ka tulevastele põlvkondadele. Permaviljelus võimaldab meil elada kooskõlas loodusega, järgides säästva arengu põhimõtteid igapäevaelus.

Minu permakultuuri põhimõtteid jälgiv aed läheb vastu kolmandale hooajale ja lihtsalt rõõm on jälgida sealset looma-, linnu- ja putukaperet toimetamas ning püsitaimi end permakultuuripeenardes sisse seadmas. Muidugi on ka ebaõnnestumisi, sest loodus on võimsam kui meie. Selle aasta väga hiline öökülm suutis hävitada kõik istutatud kurgi-, tomati- ja kõrvitsataimed. Samuti arvas meie jõekäärus elav kits, et adrupeenar vajab üles sonkimist ja selle sisu üle peenra ääre viskamist. Kuna mul õnnestus tema umbes poole tunni pikkust tegutsemist maja trepil istudes jälgida, siis pakkus see teisalt põnevat naudingut ja rõõmu teadmisest, et vähemalt minu majakese ümbruses on bioloogiline mitmekesisus täiesti olemas. 

Tegevusi saad jälgida Facebookis: Padise Kärjeküla. Kärjemaja on võimalik rentida mõnusaks puhkuseks looduse keskel. 

Lisa kommentaar

Email again: